Bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami, to problem występujący u coraz większej grupy ludzi (5-8% populacji). Objawia się uporczywym bólem głowy, uczuciem ciągłego szumu i dyskomfortu w uszach, a także napięciem karku i bólem pleców. Zaburzenie to może prowadzić do pękania szkliwa, ścierania zębów, a długofalowo do zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych. Nieświadomie tendencja ta pojawia się w ciągu dnia (najczęściej w sytuacjach stresowych), ale, co gorsza, i w nocy, kiedy zupełnie nie mamy nad nią kontroli.

Problem ten dotyczy najczęściej osób zestresowanych (np. mających problemy rodzinne, piastujących wysokie i odpowiedzialne stanowiska), ale też może być wynikiem chorób układu nerwowego, takich jak udar mózgu. Zabieg polega na wstrzyknięciu botoksem odpowiednich mięśni twarzy co zmniejsza ich napięcie i ból. W ciągu 3-7 dni zanika objaw zgrzytania zębami, rysy twarzy w okolicy żuchwy ulegają złagodzeniu, a nawet widocznemu odmłodzeniu.

Zabieg trwa ok 15 min. jest całkowicie bezpieczny, niemal bezbolesny i nie pozostawia śladów. Może pojawić się zaczerwienie, które ustępuje po około godzinie. Należy pamiętać, że przez kolejne tygodnie nie zaleca się zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień czy zabiegów laserowych, korzystania z solarium oraz sauny. Osłabią one oraz skrócą czas działania preparatu.

Przeciwskazania do zabiegu:
⦁ ciąża; okres karmienia piersią;
⦁ przyjmowanie antybiotyków, leki przeciwzakrzepowe, np. aspiryna, przeciwbólowe, leki rozkurczowe
⦁ zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
⦁ zaburzenie krzepnięcia krwi;
⦁ choroby mięśni, np. miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona;
⦁ nadwrażliwość na składniki preparatu (głównie białka – albuminy);
⦁ infekcje oraz stan zapalny w obrębie skóry.

Efekt zabiegu z użyciem Botoksu utrzymuje się przez około pół roku, ponieważ organizm mu przeciwdziała i wytwarza nowe włókna nerwowe. Dlatego też po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć. Do utrzymania pełnego, trwałego efektu zabieg należy powtarzać dwa razy do roku. Dodatkowo wskazane jest, by przez pierwsze dwa lata stosować specjalną szynę relaksacyjną, którą możemy wykonać w naszym gabinecie. Jej zadaniem jest rozluźnienie tej okolicy, co dodatkowo zwiększa skuteczność zabiegu.