Stomatologia Białystok
Profilaktyka
W celu utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, zapobiegania powstawaniu groźnych chorób zębów i tkanek przyzębia, w naszym gabinecie stomatologicznym w Białymstoku praktykujemy szereg zabiegów profilaktycznych, wskutek których pacjenci cieszą się zdrowym, mocnym i jasnym uśmiechem w każdym wieku!
Profilaktyka stomatologiczna działa w 3 najważniejszych obszarach ochrony jamy ustnej. Po pierwsze wzmacnia zęby, tkanki wokół zębów i stan błony śluzowej. Po drugie przeciwdziała tworzeniu się osadów, kamienia nazębnego, oraz rozwijaniu się próchnicy i innych chorób zębów. I wreszcie po trzecie, widocznie poprawia zewnętrzny wygląd zęba, co w praktyce przekłada się zadowolenie z własnego wyglądu i mniejsze wydatki na stomatologię estetyczną, oraz leczenie zębów.
Zabiegi profilaktyki przeprowadzane w naszym gabinecie stomatologicznym:
– Skaling ultradźwiękowy
– Piaskowanie
– Lakierowanie zębów (fluoryzacja)
– Lakowanie zębów
Wybielanie
Wybielanie zębów jest najczęściej stosowanym zabiegiem we współczesnej stomatologii estetycznej.
Nasi pacjenci mogą skorzystać z jednogodzinnej sesji profesjonalnego wybielania w gabinecie bądź też wykonać taki zabieg w domu korzystając ze specjalnych nakładek wybielających. Wokół tego zabiegu krąży wciąż wiele fałszywych mitów. Prawda jest taka, że wybielanie zębów jest bezpieczne i skuteczne. Niemal każdy kto zdecyduje się na zabieg wybielania zębów zobaczy od umiarkowanej do znaczącej zmiany koloru. Niemniej jednak, wybielanie zębów nie jest stałym rozwiązaniem i wymaga okresowego „odświeżenia” dla utrzymania długotrwałego efektu.
Leczenie bruksizmu
Bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami, to problem występujący u coraz większej grupy ludzi (5-8% populacji). Objawia się uporczywym bólem głowy, uczuciem ciągłego szumu i dyskomfortu w uszach, a także napięciem karku i bólem pleców. Zaburzenie to może prowadzić do pękania szkliwa, ścierania zębów, a długofalowo do zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych. Nieświadomie tendencja ta pojawia się w ciągu dnia (najczęściej w sytuacjach stresowych), ale, co gorsza, i w nocy, kiedy zupełnie nie mamy nad nią kontroli.
Problem ten dotyczy najczęściej osób zestresowanych (np. mających problemy rodzinne, piastujących wysokie i odpowiedzialne stanowiska), ale też może być wynikiem chorób układu nerwowego, takich jak udar mózgu.
Zabieg polega na wstrzyknięciu botoksem odpowiednich mięśni twarzy co zmniejsza ich napięcie i ból. W ciągu 3-7 dni zanika objaw zgrzytania zębami, rysy twarzy w okolicy żuchwy ulegają złagodzeniu, a nawet widocznemu odmłodzeniu.
Zabieg trwa ok 15 min. jest całkowicie bezpieczny, niemal bezbolesny i nie pozostawia śladów. Może pojawić się zaczerwienie, które ustępuje po około godzinie. Należy pamiętać, że przez kolejne tygodnie nie zaleca się zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień czy zabiegów laserowych, korzystania z solarium oraz sauny. Osłabią one oraz skrócą czas działania preparatu.
Przeciwwskazania do zabiegu:
⦁ ciąża; okres karmienia piersią;
⦁ przyjmowanie antybiotyków, leki przeciwzakrzepowe, np. aspiryna, przeciwbólowe, leki rozkurczowe
⦁ zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
⦁ zaburzenie krzepnięcia krwi;
⦁ choroby mięśni, np. miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona;
⦁ nadwrażliwość na składniki preparatu (głównie białka – albuminy);
⦁ infekcje oraz stan zapalny w obrębie skóry.
Efekt zabiegu z użyciem Botoksu utrzymuje się przez około pół roku, ponieważ organizm mu przeciwdziała i wytwarza nowe włókna nerwowe. Dlatego też po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć. Do utrzymania pełnego, trwałego efektu zabieg należy powtarzać dwa razy do roku. Dodatkowo wskazane jest, by przez pierwsze dwa lata stosować specjalną szynę relaksacyjną, którą możemy wykonać w naszym gabinecie. Jej zadaniem jest rozluźnienie tej okolicy, co dodatkowo zwiększa skuteczność zabiegu.
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza to najszerszy dział stomatologii, zajmujący się wszystkimi metodami zachowania zębów w ich najbardziej naturalnym kształcie i właściwościach. Głównym zadaniem stomatologii zachowawczej jest zapobieganie oraz leczenie najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów jaką jest próchnica.
W naszym gabinecie oferujemy:
– wypełnienia kompozytowe wykonywane technikami minimalnie inwazyjnymi czyli maksymalnie oszczędzającymi tkanki zęba,
– zabezpieczanie bruzd i zagłębień w zębach mlecznych i stałych specjalnymi lakami lub płynnymi kompozytami,
– lakierowanie zębów preparatami stężonego fluoru,
– lapisowanie zębów mlecznych.
Endodoncja
Endodoncja to leczenie chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Polega na usunięciu miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych, oczyszczeniu i poszerzeniu kanałów,a następnie wypełnieniu ich odpowiednim materiałem.
Protetyka
Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem braków w uzębieniu, odbudową złamanych zębów, zmianą kształtu i ustawienia zębów, a także korektą trwałych przebarwień.
Ortodoncja
Ortodoncja zajmuje się kontrolą rozwoju uzębienia i twarzy oraz korygowaniem odchyleń we wzajemnym układzie zębów i kości części twarzowej czaszki . Poza poprawą wyglądu, leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy, poprawę wymowy, łatwiejsze oczyszczanie zębów, a także poprawę jakości żucia W naszym gabinecie leczymy wady zgryzu u dzieci i osób dorosłych za pomocą aparatów ruchomych i stałych.
Periodontologia
Periodontologia jest to dział stomatologii zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem chorób przyzębia, nazywanych potocznie paradontozą. Przyzębie to struktury odpowiedzialne za utrzymanie zębów w zębodołach. Należą do nich: dziąsło, więzadła ozębnej oraz kości wyrostków zębodołowych.
Choroby przyzębia to najczęstsza przyczyna przedwczesnej utraty zębów oraz dolegliwości takich jak:
– Krwawienie dziąseł.
– Obnażenie korzeni (recesje dziąseł ,odsłanianie szyjek zębowych).
– Rozchwianie zębów.
– Obrzęki i ropnie dziąseł.
– Ból dziąseł
Chirurgia
Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych.
W naszym gabinecie oferujemy:
– ekstrakcję (usuwanie zębów), operacyjne usuwanie zębów mądrości również zębów zatrzymanych i niewyrżniętych,
– odsłanianie zębów zatrzymanych,
– plastykę połączeń z zatoką szczękową,
– resekcję wierzchołka korzeni, hemisekcję,
– podcinanie wędzidełek,
– chirurgię implantologiczną.
Implantologia
Dlaczego implanty ?
Implanty zębów, to rozwiązanie najnowsze technologicznie i zapewniające wyjątkowy komfort użytkowania. Pacjenci, którzy utracili zęby wskutek wypadku, próchnicy lub innych chorób mogą cieszyć się, dzięki implantom zębowym, ponownie możliwościom normalnego funkcjonowania i odsłaniania zębów bez dyskomfortu.